سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

تلسکوپ بازتابی

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :

تجهیزات آزمایشگاهی | فروش تلسکوپ

تلسکوپ بازتابی Reflecting telescope

تلسکوپ بازتابی در قرن هفدهم توسط اسحاق نیوتن به عنوان تلسکوپ جایگزین برای تلسکوپ انکساری یا شکستی اختراع شد که در آن زمان طرحی بود که از ابیراهی رنگی شدید رنج می برد. تقریبا تمام رصدخانه ها و محققان نجوم از تلسکوپ بازتابی استفاده میکنند.نام های دیگر تلسکوپ بازتابی " نیوتونی"  و "آینه ای" و "انعکاسی" است. تلسکوپ بازتابی تلسکوپی است که از یک آینه کروی یا سهموی مقعری استفاده می کند که نور را منعکس می کند و یک تصویر را تشکیل می دهد. تلسکوپ بازتابی نوعی از تلسکوپ است که با داشتن یک یا چند آینه خمیده به عنوان شئ نور را متمرکز و در کانون خود تصویر حقیقی تولید میکند. تلسکوپ بازتابی برای بررسی ناحیه مرئی طیف الکترومغناطیسی و کاوش در مناطق با طول موج کوتاهتر و طولانی‌تر مجاور آن (مانند فرابنفش و مادون قرمز) بکار گرفته میشود.

 نام تلسکوپ بازتابی از این واقعیت گرفته شده است که آینه اولیه به جای شکستن نور، نور را به کانون بازتاب می دهد. آینه اولیه معمولاً یک شکل کروی یا سهمی مقعر دارد و همانطور که نور را منعکس می کند، تصویر را در صفحه کانونی معکوس می کند. این نمودار اصل یک آینه بازتابنده مقعر را نشان می دهد. فرمول‌های قدرت تفکیک، قدرت بزرگ‌نمایی و قدرت جمع‌آوری نور، همانطور که در مورد انکسارها مطرح شد، برای بازتابنده‌ها نیز اعمال می‌شود. آینه اولیه در انتهای پایین لوله تلسکوپ در یک بازتابنده قرار دارد و سطح جلوی آن با یک لایه فلزی بسیار نازک مانند آلومینیوم پوشیده شده است. قسمت پشتی آینه معمولا شیشه ای است، البته هر از چند گاهی از مواد دیگری نیز استفاده شده است. پیرکس شیشه اصلی انتخابی برای بسیاری از تلسکوپ های بزرگ قدیمی بود، اما فناوری جدید منجر به توسعه و استفاده گسترده از تعدادی شیشه با ضریب انبساط بسیار پایین شده است. ضریب انبساط پایین به این معنی است که با تغییر دمای تلسکوپ در طول شب، شکل آینه به طور قابل توجهی تغییر نخواهد کرد. از آنجایی که قسمت پشتی آینه فقط برای ارائه فرم و پشتیبانی فیزیکی مورد نظر عمل می کند، لازم نیست استانداردهای کیفیت نوری بالا مورد نیاز برای یک لنز را رعایت کند.

تلسکوپ بازتابی چگونه کار می کند؟

"تلسکوپ بازتابی منحنی دارد آینه اولیه به عنوان عنصر نوری اساسی آن. این آینه برای ایجاد تصویر در سطح کانونی استفاده می شود. فاصله بین این آینه و صفحه کانونی را فاصله کانونی می نامند. یک سنسور دیجیتال یا فیلم را می توان برای ضبط تصویر تولید شده روی صفحه کانونی نگه داشت. در مواقعی، الف آینه ثانویه برای تغییر جهت/به جلو نور متمرکز شده به یک فیلم، حسگر دیجیتال یا یک چشمی برای مشاهده بصری ویژگی‌های نوری اضافه می‌شود. در اکثر تلسکوپ های مدرن، آینه اولیه از یک استوانه شیشه ای جامد با سطح جلویی آن به شکل سهموی یا کروی ساخته شده است. یک آینه سطح جلویی بسیار بازتابنده توسط خلاء ایجاد می شود تا لایه نازکی از آلومینیوم را روی آینه قرار دهد. روش های مختلف تلسکوپ های اولیه را می سازند. یکی از این روش ها شامل چرخاندن شیشه مذاب به منظور تبدیل سطح آن به شکل پارابولوئید است. این کار را تا زمانی که شیشه خنک شود و جامد شود ادامه می یابد. آینه ساخته شده از نظر شکل تقریباً پارابولوئید است و برای دستیابی به شکل دقیق به حداقل پولیش و سنگ زنی نیاز دارد."

 

معایب و مزیت‌های تلسکوپ‌های بازتابی

تلسکوپ‌های بازتابی مزیت‌هایی دارند که آن‌ها را در ادامه معرفی می‌کنیم:

  • دارای طراحی کم حجم و سبک است.
  • برای مشاهده اجسام کم نور مناسب است.
  • از تلسکوپ‌های شکستی گرانتر است.
  •  تصویری با کیفیت بالا را می‌توان مشاهده کرد.

 

از معایب این نوع تلسکوپ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • لوله نوری و محفظه این نوع تلسکوپ باز است و گرد و غبار می‌تواند به راحتی وارد محفظه شود و کارکرد تلسکوپ را تضعیف کند.
  • این نوع تلسکوپ انتخاب خوبی برای مشاهده اجسام روی سطح زمین نیست.
  • نیاز دارد که به طور منظم چک و بازبینی شود.

 

نمایش همه
علاقه مندی ها ()